Bugun...Eczacılık bölümü nedir? İş olanakları ve maaşları


facebook-paylas
Tarih: 04-03-2020 10:38

Eczacılık bölümü nedir? İş olanakları ve maaşları

Eczacılık bölümü, İlaçların hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapmaktadır.

Eczacılık Bölümü Eğitim Süreci

Eczacılık bölümü 5 yıllık bir bölüm olup bu bölümde, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik dersleri ile Ilaç hammadde ve şekillerinin üretim tekniklerine ve kullanışlarına ilişkin dersler verilmektedir. Eczacılık Fakültesinde dersler hem teorik hem uygulamalı olarak yürütülür. Uygulama dersleri laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bunun yanında hastane, eczane ve endüstride de staj yapılmaktadır.

Eczacılık Bölümü Puan Türü

Eczacılık bölümü sayısal puan türünden öğrenci alan bir bölüm olup 2019 yılı puanı en yüksek 449 puan, sıralama ise 30 binlerde görünmektedir.

İş Olanakları

Eczacılık bölümü mezunları kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, sorumlu eczacı olarak hastanelerin eczanelerinde, laboratuvarlarda ve ilaç endüstrisinde çalışabilirler. Eczacılar çalışmalarını laboratuvar, eczane gibi ilaç kokularının yaygın olduğu kapalı yerlerde sürdürmeleri nedeniyle eczacı olmak isteyenlerin bu çalışma ortamını dikkate alması gerekir.

Eczacı Maaşları

Kamuda eczacı kadrosunda olanların 2019 yılı maaşları 4 bin 500 TL olarak görünmektedir.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Meslek Rehberi Haberleri

HABER ARA
  • BUGÜN ÇOK OKUNAN
  • BU HAFTA ÇOK OKUNAN
  • BU AY ÇOK OKUNAN
SON YORUMLANANLAR

"Devlet Okulu mu, Özel Okul mu?" Sizce Hangisi?


GÜNLÜK BURÇ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI